Rekord w wysyłce żywności, a do optymizmu daleko
Rolnicy i producenci żywności przerabiają w tym roku długą listę plag, od ptasiej grypy i ASF, przez koronawirusa, lockdown, brexit i nieoczekiwany zakazu uboju rytualnego. Rekord eksportu może się nie powtórzyć.
Choć nikt się nie spodziewał takiego wyniku w roku pandemii, w pierwszym półroczu 2020 r. eksport żywności... wzrósł o solidne 7 proc. wobec pierwszego półrocza 2019 r. Mnożą się jednak wątpliwości, czy podobne wyniki mogą się jeszcze powtórzyć, zwłaszcza że nieoczekiwanie postanowił w nich przeszkadzać ustawodawca.
Najpierw jednak dobre wiadomości. Jak informuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, eksport żywności i surowców rolnych za granicę osiągnął wartość 16,4 mld euro, czyli o 7 proc. większą niż rok wcześniej, a ponieważ import wzrósł słabiej, o 4,8 proc., to wzrosło dodatnie saldo wymiany handlowej – do 5,4 mld euro. „Na wzrost eksportu miały wpływ przede wszystkim bardzo dobre wyniki sprzedaży zagranicznej w I kwartale oraz ożywienie w eksporcie w czerwcu" – ocenia KOWR.
– Wyniki eksportu żywności w lockdownie pozytywnie zaskoczyły, a to zapewniła nam obecność w UE, następnie sytuacja znowu się skomplikowała – mówi Bartosz Urbaniak, szef bankowości agro BNP Paribas na Europę Środkowo-Wschodnią i Afrykę. Dodaje, że dziś widzi co...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta