Potrzeba długofalowej strategii
W Polsce nadal na szeroką skalę wykorzystuje się paliwa niskiej jakości i przerzuca koszty zanieczyszczenia powietrza na całe społeczeństwo – alarmuje Polski Instytut Ekonomiczny.
Argumenty przemawiające za tym, że ciepłownictwo w Polsce wymaga głębokich zmian, można mnożyć. Mamy najgorszą w Unii Europejskiej jakość powietrza zimą, spowodowaną spalaniem paliw stałych w domowych instalacjach. Kolejna kwestia to duży udział węgla w systemach ciepłowniczych, a co za tym idzie, duża emisja CO2 i niespełnienie wymogów unijnych.
Problemem jest również niska efektywność energetyczna budynków, wysokie koszty ogrzewania w stosunku do dochodów oraz brak wystarczających bodźców finansowych do stosowania czystych form wytwarzania ciepła – wymieniają eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Podkreślają, że w ciepłownictwie indywidualnym udział węgla wynosi 48 proc. Paliwo to w większości spalane jest w prostych kotłach, niespełniających standardów środowiskowych. Zalążkiem zmian...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta