To biegły ma specjalną wiedzę do sporządzenia operatu szacunkowego
Sąd ani organ nie mogą wkraczać w merytoryczną zasadność opinii rzeczoznawcy majątkowego.
Dla różnych ludzi, rzeczy i dobra mogą mieć inną wartość, ale gdy ma znaczenie dla wyliczenia należnych opłat czy należności, w grę wchodzą już sztywne reguły prawne. A tam, gdzie do wyceny potrzebna jest wiedza specjalistyczna, kończą się kompetencje zwykłego urzędnika, a nawet sądu. O tym, że obywatel nie może od nich żądać weryfikacji operatu sporządzonego przez biegłego, przypomniał ostatnio Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 20 maja 2021 r.
Różna optyka
Spór w sprawie dotyczył wysokości opłaty adiacenckiej, czyli należności od wzrostu wartości nieruchomości związanej z jej podziałem. W styczniu 2018 r. prezydent zobowiązał właścicielkę działki do uiszczenia ponad 7 tys. zł opłaty adiacenckiej. Miało to związek z jej podziałem zatwierdzonym wcześniejszą decyzją prezydenta z października 2016 r.
Zmianę wartości rynkowej nieruchomości z powodu podziału urzędnicy ustalili zaś na podstawie operatu szacunkowego rzeczoznawcy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta