Procesy o smog zejdą bardziej na ziemię
Sprawy sądowe o smog są nowością ostatnich lat i cieszą się zainteresowaniem, ale piątkowa uchwała SN sprowadzi je chyba nieco na prawniczy grunt.
Z jednej strony może przyhamować zapędy w składaniu takich spraw nie tylko przez ekologów, z drugiej ułatwić formułowanie pozwów i roszczeń, gdyż prawnicy będą wiedzieli więcej, na czym stoją.
Niebo nie jest prywatne
Pierwsze i najważniejsze stwierdzenie tej uchwały brzmi: „Prawo do życia w czystym środowisku nie jest dobrem osobistym" (Sygn. akt II CZP 27/20).
By przybliżyć, co to znaczy, trzeba sięgnąć do katalogu dóbr osobistych. Zawiera je art 23 kodeksu cywilnego, wymieniając m.in.: zdrowie, wolność i nietykalność mieszkania, a orzecznictwo i konstytucja dodają np. prywatność.
Osoba, której dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że jest legalne, np. policjant zatrzymuje pijanego kierowcę, a w razie dokonania naruszenia, by usunięto jego skutki.
W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta