Fiskus nie może opodatkować ofiary oszusta
Nie można przenieść prawa do rozporządzania towarem na nieustaloną osobę czy firmę, gdyż wykracza to poza sferę woli wykonującego dostawę, a ponadto uniemożliwia kontrolę obrotu i rozliczeń podatkowych w systemie VAT.
Spór w sprawie dotyczył VAT. We wniosku o interpretację spółka wyjaśniła, że zajmuje sięprodukcją dzianin oraz szyciem odzieży. Podczas targów branżowych na których była wystawcą, nawiązała kontakt z osobą, która podawała się za działającą w imieniu uznanego włoskiego producenta i dystrybutora hurtowego tkanin. Podatniczka tłumaczyła, że włoska spółka miała być zainteresowana nabyciem jej produktów tj. dzianiny bawełnianej. Na podstawie prowadzonej korespondencji mailowej oraz telefonicznej z osobą poznaną w trakcie targów, która miała reprezentować spółkę włoską, strony ustaliły warunki przyszłej transakcji. Ustaliły, że płatność za dostawę towarów zostanie dokonana w terminie 60 dni po dokonaniu dostawy. Spółka podkreśliła, że dla zabezpieczenia jej interesów płatność miała zostać objęta ubezpieczeniem należności handlowych oferowanym przez jedno z towarzystw ubezpieczeniowych. Spółka ubezpieczyła więc należności w towarzystwie, które pozytywnie oceniło wiarygodność finansową włoskiego kontrahenta.
Ponadto warunki zamówienia, tj. warunki płatności, rodzaj i ilość towaru, warunki transportu, termin realizacji zostały potwierdzone...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta