Urzędnik musi stać na straży praworządności
Przy wyliczaniu wydatków podlegających wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów przy usługach niematerialnych, nie uwzględnia się tych ze źródeł przychodów, z których dochód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym lub jest wolny od opodatkowania.
We wrześniu 2020 r. spółka wystąpiła o interpretację przepisów o CIT. Wyjaśniła, że zajmuje się produkcja i sprzedażą włókna światłowodowego. W swojej działalności m.in. nabywa od podmiotów powiązanych określone usługi niematerialne i ponosi opłaty z nimi związane, które mogą zostać uznane za podlegające ograniczeniom w rozliczaniu w koszty stosownie do art. 15e ust. 1 ustawy o CIT. Wartość kosztów przy usługach niematerialnych może przekraczać w roku podatkowym kwotę 3 mln zł.
Podatniczka zaznaczyła jednak, że w 2019 r. uzyskała decyzję o wsparciu dla nowej inwestycji i zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 34a ustawy o CIT, przysługuje jej prawo do zwolnienia. Wydatki na zakup usług niematerialnych od podmiotów powiązanych mogą dotyczyć zarówno działalności opodatkowanej, jak i zwolnionej objętej zakresem decyzji o wsparciu.
Spółka chciała się upewnić, że jak w takiej sytuacji powinna stosować ograniczenie w rozliczaniu kosztów.
Fiskus odpowiedział, że z ustawy o CIT nie wynika, iż koszty wymienione art. 15e nie podlegają ograniczeniom w przypadku firm uzyskujących dochody z działalności określonej w decyzji o wsparciu. Dopiero uzyskany przez nie dochód może podlegać zwolnieniu z opodatkowania. Aby go zaś wyliczyć konieczne jest ustalenie kosztów uzyskania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta