Rachunkiem za rozwój będzie szybki wzrost cen
Polski przemysł, napędzany zamówieniami z zagranicy, już jest rozgrzany do czerwoności. Na to nałoży się wkrótce odbicie krajowego popytu na usługi. Skutkiem będzie podwyższona inflacja.
W 2021 r. polski eksport może sięgnąć 265,2 mld euro, rosnąc w porównaniu z poprzednim rokiem o 13,9 proc. – przewiduje Krajowa Izba Gospodarcza (KIG) w najnowszej, jeszcze niepublikowanej prognozie. To znacznie więcej niż w poprzedniej prognozie zakładającej wzrost eksportu o 7,6 proc. rok do roku. Poprawiają się także przewidywania na rok 2022: zagraniczna sprzedaż polskich towarów powinna zwiększyć się o dalsze 9,1 proc.
Na zwiększenie sprzedaży polskich towarów za granicą będzie wpływać odmrażanie gospodarek, a także realizowana w wielu krajach przebudowa łańcuchów dostaw. Także zmiana modelu dokonywania zamówień, bardziej dostosowywana do potrzeb wynikających z najbliższych tygodni czy miesięcy, a nie np. kwartałów, co sprzyja poszukiwaniu bliższych i bardziej elastycznych dostawców.
Nowe specjalizacje
Kluczowe znaczenie dla polskiego eksportu będzie miała sytuacja w Niemczech. To najważniejszy partner gospodarczy Polski, którego udział w całości zagranicznej sprzedaży polskich towarów stale się powiększa. W pierwszych trzech miesiącach 2021 r. wyniósł 28,9 proc., o 1,1 pkt proc. więcej niż rok wcześniej. Według wyliczeń Komisji Wschodniej Niemieckiej Gospodarki w I kw. 2021 r. obroty handlowe Niemiec z Polską zwiększyły się o 11,8 proc. – Oznacza...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta