Sprawę administracyjną można załatwić ugodowo
Mediacja nie jest jawna, a mediator, uczestnicy mediacji i inne osoby biorące udział w mediacji są zobowiązani zachować w tajemnicy wszelkie fakty, o których dowiedzieli się w związku z prowadzeniem mediacji, chyba że uczestnicy mediacji postanowią inaczej.
Ustawą z 7 kwietnia 2017 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania administracyjnego oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2017 r., poz. 935) do działu II kodeksu postępowania administracyjnego dodano rozdział 5a zawierający regulację dotyczącą mediacji. Zgodnie z art. 16 wskazanej ustawy do postępowań administracyjnych wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia nowelizacji ostateczną decyzją lub postanowieniem stosuje się przepisy ustawy w brzmieniu dotychczasowym, z tym jedynie zastrzeżeniem, że w postępowaniach tych, począwszy od 1 czerwca 2017 r., stosuje się także nowe przepisy art. 96a–96n k.p.a. dotyczące mediacji.
Zasada dobrowolności
Mediacja może być przeprowadzona w toku postępowania, jeśli pozwala na to charakter sprawy. Jest ona dobrowolna, a jej celem jest wyjaśnienie i rozważenie okoliczności faktycznych i prawnych sprawy oraz dokonanie ustaleń dotyczących jej załatwienia w granicach obowiązującego prawa, w tym przez wydanie decyzji lub zawarcie ugody. Uczestnikami mediacji mogą być organ prowadzący postępowanie oraz strona lub strony tego postępowania albo strony postępowania (art. 96a k.p.a.). O możliwości przeprowadzenia mediacji organ administracji publicznej, z urzędu lub na wniosek strony, zawiadamia strony oraz organ, w przypadku gdy ten organ nie zajął stanowiska. Strona może we wniosku wskazać mediatora. W zawiadomieniu o możliwości przeprowadzenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta