Jazda z prądem to teraźniejszość, przyszłość należy do wodoru
TRANSPORT | Motorem zmian w miastach będzie odpowiedzialność za środowisko
Napędy alternatywne, pojazdy autonomiczne, connected cars i car-sharing – te trendy w najbliższych latach będą odgrywać coraz ważniejszą rolę w transporcie. Ich wspólnym mianownikiem jest bardzo szybko postępująca urbanizacja. Nowe technologie i innowacyjne rozwiązania mają być odpowiedzią na rosnące problemy: korki uniemożliwiające swobodne przemieszczanie się, kłopoty z parkowaniem, a przede wszystkim coraz większe zanieczyszczenie powietrza. Dlatego ekologiczne napędy już teraz decydują o modelu transportu publicznego. A rozwiązania, które wydawały się odległą perspektywą, dziś sprawdzają się w praktyce.
Przede wszystkim elektryfikacja
Strategicznym trendem jest elektryfikacja. Nasz miejski transport publiczny należy pod tym względem do europejskiej czołówki. Liczba elektrycznych autobusów rośnie wyjątkowo szybko, jest ich już ponad 450. Według branżowego serwisu Infobus po pierwszym kwartale 2021 r. zamówionych było 266 elektrobusów, 79 znajdowało się w trakcie procedury przetargowej, a 26 czekało na potwierdzenie finansowania – w sumie jest to kolejne 371 autobusów.
Rekordzistą jest Warszawa, gdzie w końcu marca 2021 r. kursowało 161 elektrobusów. A to nie koniec. – Po 2022 r. planujemy kupić 100 kolejnych autobusów elektrycznych – zapowiada Karolina Gałecka, rzecznik prasowy warszawskiego urzędu miasta....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta