Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przed węglowym Bełchatowem rysuje się zielona przyszłość

02 czerwca 2021 | Ekonomia i rynek | Barbara Oksińska
Kopalnia  Węgla Brunatnego Bełchatów  zasila  w surowiec elektrownię,  która zaspokaja 20 proc. krajowego zapotrzebowania na energię
źródło: Bloomberg News
Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów zasila w surowiec elektrownię, która zaspokaja 20 proc. krajowego zapotrzebowania na energię

Region bełchatowski przez dziesięciolecia napędzany był przez przemysł wydobywczy. Teraz w obliczu transformacji krajowej energetyki jego nowym kołem zamachowym mają być zielone inwestycje.

 

W najbliższych dekadach Bełchatów czekają potężne zmiany. Stopniowe wycofywanie się Polski ze spalania węgla w elektrowniach spowoduje, że transformacja dotrze także tutaj, gdzie działa największy kompleks węgla brunatnego w Europie. To będzie złożony, kosztowny i długotrwały proces. Dlatego już dziś lokalne władze i właściciel kopalni kreślą plany przeobrażenia tego regionu w potężny plac budowy nowoczesnej energetyki. Pomocne przy realizacji tych planów będą środki z unijnych funduszy.

Zależni

od węgla

Polska Grupa Energetyczna, która jest właścicielem Kopalni Węgla Brunatnego i Elektrowni Bełchatów, to największy pracodawca w regionie i źródło znaczących przychodów do budżetów okolicznych gmin. Jak wynika z nowej strategii województwa łódzkiego, tylko w tym kompleksie wydobywczo-energetycznym pracuje ok. 8 tys. osób. Dodatkowe zatrudnienie na poziomie ok. 7 tys. osób gwarantują spółki zależne.

Ale to nie wszystko, bo na rzecz kompleksu pracuje również rzesza firm lokalnych i spoza regionu. W zakresie dostaw i usług w 2020 r. elektrownia i kopalnia współpracowały z ok. 800 firmami. Szacuje się, że łącznie w kompleksie Bełchatów i sektorach powiązanych zatrudnionych może być ponad 20 tys. osób.

Jednak na przestrzeni najbliższych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11977

Wydanie: 11977

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament