Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Za mały udział pań we władzach firm uwiera coraz bardziej

07 lipca 2021 | Raporty RZ | Anita Błaszczak
Podczas pracy zdalnej panie poświęcają średnio dwa razy więcej czasu na opiekę nad dziećmi niż mężczyźni
źródło: Shutterstock
Podczas pracy zdalnej panie poświęcają średnio dwa razy więcej czasu na opiekę nad dziećmi niż mężczyźni

KADRY | Koronakryzys mocno dotknął kobiet i jeszcze bardziej utrudnił im rozwój zawodowy

W pierwszych dniach czerwca tego roku oficjalnie wystartował 30% Club Poland. To polska edycja globalnej kampanii, która już od dekady promuje różnorodność w biznesie. Jej celem jest osiągnięcie do 2030 r. co najmniej 30-proc. udziału kobiet we władzach dużych publicznych firm.

– Wiele badań naukowych wskazuje, że 30 proc. to masa krytyczna, która pozwala, by mniejszość miała realny wpływ na działania większości. Teoria ta sprawdza się również w zarządach i radach nadzorczych spółek – wyjaśnia Milena Olszewska-Miszuris, jedna z inicjatorek 30% Club Poland, prezeska firmy doradczej WM Advisory.

Klub ma ambicje, by do 2030 r. zwiększyć do 30 proc. udział kobiet w zarządach i radach nadzorczych 140 największych polskich spółek giełdowych (z indeksów WIG20, mWIG40 i sWIG80). Wyzwanie jest spore, bo na koniec 2020 r. panie stanowiły zaledwie 15,5 proc. władz tych firm. Organizatorki 30% Club Poland mogą jednak liczyć na wpływowe wsparcie; wśród członków-założycieli są szefowie zarządów i przewodniczący rad nadzorczych 13 dużych firm, w tym kilku znanych spółek z GPW.

– Różnorodność płci jest ważną częścią szerszej kwestii różnorodności na wyższym szczeblu przedsiębiorstw. Bardziej różnorodny zarząd i rada nadzorcza to szerszy zakres doświadczenia, wiedzy i kompetencji, co z kolei prowadzi do podejmowania lepszych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 12006

Wydanie: 12006

Spis treści
Zamów abonament