Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak opodatkować świadczenia z tytułu uczestnictwa w programach motywacyjnych

07 lipca 2021 | Rachunkowość | MICHAŁ GERWATOWSKI

Programy motywacyjne są narzędziem często wykorzystywanym przez międzynarodowe grupy kapitałowe w celu wynagradzania pracowników i współpracowników spółek wchodzących w skład grupy. Uczestnictwo polskich podatników w programie motywacyjnym powoduje jednak niejednokrotnie wątpliwości co do podatkowej kwalifikacji świadczeń otrzymywanych w wyniku realizacji programu.

Do najczęściej występujących programów motywacyjnych należą programy akcji pracowniczych (Employee Stock Purchase Plan; dalej: ESPP) oraz programy, w wyniku których wybrane osoby związane ze spółką tworzącą program lub spółkami od niej zależnymi otrzymują tzw. warunkowe jednostki akcyjne (Restricted Stock Units; dalej: RSU).

Istota programów ESPP polega na przyznaniu wybranym pracownikom lub współpracownikom spółki bądź spółek powiązanych możliwości skorzystania z opcji zakupu akcji spółki tworzącej program za cenę niższą niż wartość rynkowa tych akcji na dzień zakupu. Środki na nabycie akcji są zwykle potrącane przez spółkę z wynagrodzenia pracownika, a nabycie akcji następuje w wyznaczonych terminach.

Z kolei warunkowe jednostki akcyjne (dalej: RSU) inkorporują uprawnienie pracownika lub współpracownika do warunkowego, nieodpłatnego otrzymania akcji spółki ustanawiającej program motywacyjny, po upływie tzw. okresu restrykcji (vesting period), jeżeli w tym okresie beneficjent świadczenia pozostanie pracownikiem spółki lub spółki zależnej.

Po upływie okresu restrykcji RSU mogą zostać nieodpłatnie zamienione na akcje spółki, zgodnie z zasadami określonymi w programie motywacyjnym.

RSU występują również w formie tzw. Performance Restricted Stock Unit (PRSU). PRSU charakteryzują się tym, że do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12006

Wydanie: 12006

Spis treści
Zamów abonament