Jak zaksięgować przedsięwzięcie budowlano-usługowe realizowane wspólnie z podmiotem publicznym
Przedsiębiorca zawierający umowę w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego musi ją po zakończeniu projektu odpowiednio rozliczyć w księgach rachunkowych.
Przedsiębiorcy (jako strony prywatne) mogą wspólnie z podmiotami (stronami) publicznymi realizować określone przedsięwzięcia o charakterze budowlano-usługowym, w oparciu o zawarte między sobą odpłatne umowy cywilno-prawne: o partnerstwie publiczno-prywatnym lub koncesji na roboty budowlane lub usługi. Datę rozpoczęcia i zakończenia takich umów wyznacza – co do zasady – długość cyklu życia przedsięwzięcia, obejmującego trzy etapy:
Pierwszym jest etap przygotowawczo-projektowy. W ramach tej fazy ustalane są finansowe, prawne, sprawozdawcze, organizacyjne i kontrolne założenia przedsięwzięcia. Dokonywana jest również przedrealizacyjna analiza ekonomiczna przedsięwzięcia, obejmująca studium jego wykonalności. Etap ten kończy podpisanie umowy przez strony.
Drugim etap to faza realizacji. Obejmuje ona budowę lub ulepszenie środka trwałego, a kończy ją odbiór techniczny wybudowanych/ulepszonych środków trwałych. Etap wykonania nie występuje w przypadku umowy o partnerstwie, której przedmiotem jest wyłącznie świadczenie usług oraz utrzymanie lub zarządzanie środkiem trwałym oraz umowy koncesji na usługi.
Ostatnim, trzecim etapem jest etap eksploatacji środka trwałego. W ramach tej fazy ma miejsce korzystanie z istniejącego/wybudowanego/ulepszonego środka trwałego oraz świadczenie przez stronę prywatną – za wynagrodzeniem – związanych z tym środkiem usług określonych w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta