Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Więźniowie sumienia

07 lipca 2021 | Sądy i Prokuratura | Piotr Kosmaty
Więźniowie sumienia (od góry): Siarhiej Cichanouski, Patrick Zaki, Ojub Titijew
źródło: shutterstock, wikipedia, amnesty international
Więźniowie sumienia (od góry): Siarhiej Cichanouski, Patrick Zaki, Ojub Titijew

Kodeks karny wykonawczy odrębnie reguluje ich status prawny i zasady odbywania kary.

Siarhiej Cichanouski, białoruski bloger, opozycjonista krytykujący politykę Aleksandra Łukaszenki, niedoszły kandydat na urząd prezydenta Białorusi w 2020 r. Aresztowany podczas zbierania podpisów pod listą poparcia, a następnie oskarżony o organizację i przygotowywanie poważnego naruszenia porządku publicznego, utrudnianie wyborów oraz ingerowanie w prace Centralnej Komisji Wyborczej. Patrick Zaki, egipski aktywista, pracujący jako badacz praw człowieka w Egipskiej Inicjatywie Praw Osobistych, gdzie zajmuje się prawami mniejszości seksualnych i kwestiami związanymi z płcią. 7 lutego 2020 r. został aresztowany na lotnisku w Kairze, a następnie poddany torturom. Na podstawie kilku postów zamieszczonych przez Zakiego na jego profilu na Facebooku postawiono mu zarzuty rozpowszechniania fałszywych wiadomości, podżegania do protestów, nawoływania do przemocy i działalności terrorystycznej.

Ojub Titijew, czeczeński obrońca praw człowieka działający w Stowarzyszeniu Memoriał, gdzie świadczył pomoc ofiarom ciężkich naruszeń praw człowieka – tortur i zaginięć, oraz pomagał rodzinom osób zabitych przez służby związane z władzami republiki. Titijewa 9 stycznia 2019 r. zatrzymano, gdy jechał samochodem, został następnie aresztowany i przeszukany na komisariacie policji. W pojeździe władze znalazły narkotyki, najprawdopodobniej zostały mu podrzucone. Sąd w Szali skazał go 18 marca 2019 r. na cztery lata...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12006

Wydanie: 12006

Spis treści
Zamów abonament