Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rynek właściwy

07 lipca 2021 | Sądy i Prokuratura | Arkadiusz Turczyn

Ustawodawca, definiując pojęcie rynku właściwego – kluczowe pojęcie dla spraw publicznej ochrony konkurencji i konsumentów – przyjął w art. 4 pkt 9 ustawy z 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (tekst jedn. DzU z 2021 r., poz. 275, dalej: u.o.k.k.) na potrzeby tej ustawy, że ilekroć jest mowa o rynku właściwym, tylekroć rozumie się przez to rynek towarów, które ze względu na ich przeznaczenie, cenę oraz właściwości, w tym jakość, są uznawane przez ich nabywców za substytuty oraz są oferowane na obszarze, na którym, ze względu na ich rodzaj i właściwości, istnienie barier dostępu do rynku, preferencje konsumentów, znaczące różnice cen i koszty transportu, panują zbliżone warunki konkurencji.

Pojęciem tym posługiwał się również ustawodawca w ustawie z 15 grudnia 2000 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (tekst jedn. DzU z 2005 r., nr 244, poz. 2080 z późn. zm., dalej jako u.o.k.k. 2000), definiując go w taki sam sposób w jej art. 4 pkt 8.

Omawiając to pojęcie w orzecznictwie, wskazano, że rynek określa się w ujęciu produktowym i geograficznym. Rynek właściwy produktowo obejmuje wszystkie towary, które służą zaspokajaniu tych samych potrzeb nabywców, mają zbliżone właściwości, podobne ceny i reprezentują podobny poziom jakości, więc zasadnicze znaczenie mają przeznaczenie, właściwości towarów oraz kwalifikacja, uwzględniane w analizie towarów jako substytucyjne z perspektywy ich nabywców. Towary, które nadają się do takiego samego zastosowania i które z tego powodu traktowane są jako wymienialne, należy zakwalifikować do tego samego rynku (wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 31 stycznia 2017 r., sygn. akt VI ACa 1726/15, orzecznictwo sądów powszechnych dostępne w Portalu Orzeczeń Sądów Powszechnych http://orzeczenia.ms.gov.pl/, poza wyraźnie wskazanymi źródłami). Zauważono też, że rynek właściwy to rynek wyznaczony według kryterium geograficznego (terytorialnego) jako obszar zbytu, na którym panują homogeniczne, tożsame lub podobne warunki konkurencji na ustalonym rynku produktowym (wyrok Sądu Apelacyjnego w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12006

Wydanie: 12006

Spis treści
Zamów abonament