Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Obowiązki informacyjne spółek notowanych na GPW

07 lipca 2021 | Rachunkowość | Justyna Horla

Justyna Horla , menedżer w Departamencie Audytu UHY ECA Ujawnienie poszczególnych informacji jest prawnym obowiązkiem spółek notowanych na warszawskiej giełdzie. Informacje bezpośrednio wpływają na przejrzystość oraz konkurencję cenową. Jest to kluczowy kanał umożliwiający inwestorom nadzorowanie zainwestowanych funduszy, gdzie podejmowane są decyzje inwestycyjne na rynku papierów wartościowych.

 

Informacje również pełnią funkcję uczciwości i bezstronności oraz właściwie ich sedno: nadzór nad rynkiem. Spółki giełdowe muszą wziąć odpowiedzialność za prawdziwość, dokładność i kompletność ujawnianych informacji ponieważ na ich podstawie inwestorzy dokonują analizy i w efekcie podejmują ocenę sytuacji finansowej spółek, którymi są zainteresowani.

Obowiązki informacyjne dotyczą nie tylko emitentów działających na Giełdzie Papierów Wartościowych (dalej: GPW) ale również podmiotu, który ubiega się o dopuszczenie do obrotu na tymże rynku. Dla podmiotów, które planują wejść na GPW kluczowymi regulacjami, które determinują obowiązki informacyjne jest Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/1129 z 14 czerwca 2017 r. w sprawie prospektu, który ma być publikowany w związku z ofertą publiczną papierów wartościowych lub dopuszczeniem ich do obrotu na rynku regulowanym wyraźnie wyszczególnia informacje jakie powinny znaleźć się w prospekcie.

Prospekty

Rozporządzenie wymienia dwie formy prospektu: wstępny oraz ostateczny. Z prospektem wstępnym mamy do czynienia w momencie gdy spółka planuje wyemitować nowe papiery wartościowe (jest to nijako badanie rynku czy zaproponowane papiery wartościowe znajdą swoich odbiorców), natomiast kiedy papiery...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12006

Wydanie: 12006

Spis treści
Zamów abonament