Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fiskus musi pamiętać o epidemii

30 lipca 2021 | Biznes w czasie pandemii | Przemysław Wojtasik

Skarbówka nie powinna automatycznie odmawiać przywrócenia terminu, jeśli pełnomocnik przedsiębiorcy był chory i miał objawy zarażenia COVID-19.

Czy podejrzenie zakażenia koronawirusem może usprawiedliwiać niedopełnienie podatkowych obowiązków? Spójrzmy na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z 5 maja 2021 r. (sygn. I SA/Bd 833/20).

Fiskus wydał decyzję, w której naliczył przedsiębiorcy VAT. Radca prawny reprezentujący podatnika złożył odwołanie. Ponieważ było już po terminie, dołączył wniosek o jego przywrócenie. Pełnomocnik tłumaczył, że przyczyną opóźnienia było nagłe i nieprzewidywane pogorszenie się stanu zdrowia spowodowane ostrą infekcją bakteryjną zatok. Objawy uniemożliwiały normalne funkcjonowanie i codzienne czynności. Infekcji towarzyszyła wysoka temperatura, utrata węchu, a nawet zaburzenia świadomości. Wszystko wskazywało na to, że pełnomocnik może być zakażony koronawirusem. Tym bardziej, że w tym czasie podobne objawy miały jego dzieci. Przez jakiś czas przebywał więc w całkowitej izolacji. Stan radcy prawnego był na tyle poważny, że uniemożliwił mu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12026

Wydanie: 12026

Spis treści
Zamów abonament