Kontrola projektów realizowanych ze środków unijnych
Jednym z podstawowych obowiązków każdej instytucji zarządzającej jest kontrolowanie programu operacyjnego, którym zarządza, w tym wydatków ponoszonych przez beneficjentów realizujących projekty. Na beneficjentach ciąży z kolei obowiązek poddania się kontroli.
Mając powyższe na uwadze warto zastanowić się, czym jest kontrola, jakie są jej rodzaje, jaki jest jej zakres i uprawnienia kontrolujących oraz komu przysługują uprawnienia do jej prowadzenia.
Dotyczy każdego projektu
Kontroli podlega każdy beneficjent, a ściślej – każdy projekt. Nie ma możliwości, aby projekt dofinansowany ze środków unijnych przynajmniej jeden raz nie został skontrolowany.
WAŻNE!
Odmowa poddania się przez beneficjenta kontroli jest równoznaczna z naruszeniem przez niego procedur obowiązujących przy realizacji projektów dofinansowanych ze środków unijnych i powoduje konieczność wszczęcia przez właściwą instytucję, która udzieliła wsparcia procedury odzyskiwania środków (zob. np. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z 6 września 2017 r., sygn. Akt I SA/Sz 240/17).
Kontrole przeprowadza się zwykle tuż po zakończeniu projektu, ale jeszcze przed jego rozliczeniem. Nie ma jednak przeszkód, aby projekt został poddany kontroli w trakcie realizacji albo znacznie później, w okresie, w którym beneficjent zobowiązany jest utrzymywać wskaźniki oraz zakupioną w ramach projektu infrastrukturę.
Podstawowym celem kontroli jest sprawdzenie, czy projekt jest lub został zrealizowany zgodnie z zapisami umowy oraz wniosku o dofinansowanie, które...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta