Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kontrola projektów realizowanych ze środków unijnych

30 lipca 2021 | Biznes w czasie pandemii | Tomasz Picheta

Jednym z podstawowych obowiązków każdej instytucji zarządzającej jest kontrolowanie programu operacyjnego, którym zarządza, w tym wydatków ponoszonych przez beneficjentów realizujących projekty. Na beneficjentach ciąży z kolei obowiązek poddania się kontroli.

Mając powyższe na uwadze warto zastanowić się, czym jest kontrola, jakie są jej rodzaje, jaki jest jej zakres i uprawnienia kontrolujących oraz komu przysługują uprawnienia do jej prowadzenia.

Dotyczy każdego projektu

Kontroli podlega każdy beneficjent, a ściślej – każdy projekt. Nie ma możliwości, aby projekt dofinansowany ze środków unijnych przynajmniej jeden raz nie został skontrolowany.

WAŻNE!

Odmowa poddania się przez beneficjenta kontroli jest równoznaczna z naruszeniem przez niego procedur obowiązujących przy realizacji projektów dofinansowanych ze środków unijnych i powoduje konieczność wszczęcia przez właściwą instytucję, która udzieliła wsparcia procedury odzyskiwania środków (zob. np. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z 6 września 2017 r., sygn. Akt I SA/Sz 240/17).

Kontrole przeprowadza się zwykle tuż po zakończeniu projektu, ale jeszcze przed jego rozliczeniem. Nie ma jednak przeszkód, aby projekt został poddany kontroli w trakcie realizacji albo znacznie później, w okresie, w którym beneficjent zobowiązany jest utrzymywać wskaźniki oraz zakupioną w ramach projektu infrastrukturę.

Podstawowym celem kontroli jest sprawdzenie, czy projekt jest lub został zrealizowany zgodnie z zapisami umowy oraz wniosku o dofinansowanie, które...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12026

Wydanie: 12026

Spis treści
Zamów abonament