Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy menedżerowie ponoszą odpowiedzialność za długi spółki

30 lipca 2021 | Biznes w czasie pandemii | Norbert Frosztęga, Wojciech Bobik

Dopóki w spółce akcyjnej lub w prostej spółce akcyjnej wystarcza środków na spłatę jej wierzycieli, dopóty wierzyciele nie mają możliwości sięgnąć do kieszeni członków zarządu lub dyrektorów dłużnej spółki. Sytuacja zmienia się, gdy tych środków nie ma.

 

 

Za zobowiązania spółki w pierwszej kolejności odpowiedzialna jest ona sama. Jeśli jednak wierzyciel nie uzyskał zaspokojenia swojej wierzytelności i podjął próbę wyegzekwowania zobowiązania od spółki, a próba ta nie przyniosła oczekiwanego skutku, wówczas majątek własny menedżerów może być zagrożony. W niniejszym artykule wyjaśniamy na czym zagrożenie to polega w przypadku spółki akcyjnej oraz prostej spółki akcyjnej i jak mu zapobiec.

1. Spółka

akcyjna

Kodeks spółek handlowych nie zawiera przepisu, który dawałby podstawę do dochodzenia od członka zarządu spółki akcyjnej odpowiedzialności za długi spółki. Bynajmniej nie oznacza to, że zarządowi spółki akcyjnej przysługuje immunitet przed roszczeniami wierzycieli spółki. Podstaw odpowiedzialności należy w tym przypadku poszukiwać nie w Kodeksie spółek handlowych, lecz w Ordynacji podatkowej oraz Prawie upadłościowym. Sanacje karne w tym miejscu pomijamy, co nie oznacza że żadne ryzyka w tym aspekcie nie występują.

Zobowiązania publicznoprawne

Odpowiedzialność na podstawie Ordynacji podatkowej (a konkretnie jej art. 116 § 1) dotyczy zobowiązań publicznoprawnych. Jeśli zatem spółka nie uregulowała zobowiązań np. z tytułu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12026

Wydanie: 12026

Spis treści
Zamów abonament