Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Najem w centrach handlowych, czyli spór o aneksy do umów

30 lipca 2021 | Biznes w czasie pandemii | Lidia Dziurzyńska-Leipert, Aleksander Grabecki

23 lipca br. weszła w życie nowelizacja specustawy covidowej, pozwalająca najemcy uchylić się od skutków prawnych oświadczenia woli w przedmiocie przedłużenia umowy najmu w wyniku zastosowania dotychczasowych przepisów specustawy (art. 15ze).

W związku z nowymi przepisami pojawia się wiele pytań, a termin na złożenie przez najemców oświadczeń o uchyleniu się od skutków oświadczenia woli upływa 6 sierpnia 2021 r.

Relacje pomiędzy wynajmującymi a najemcami w obiektach handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m kw. („centra handlowe") poddane były w czasie pandemii licznym wyzwaniom. Szczególny charakter miała zwłaszcza kontrowersyjna ingerencja ustawodawcy w treść umów najmu tego sektora, burzliwie dyskutowana w debacie publicznej. Wejście w życie 23 lipca br. przepisów ustawy z 24 czerwca 2021 roku o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (dalej „nowelizacja specustawy covidowej")

to kolejna istotna interwencja ustawodawcy, która zmienia obowiązujące relacje prawne.

Pierwotna ingerencja ustawodawcy w treść umów najmu

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych („specustawa covidowa") przewidywała, że w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia działalności handlowej w centrach handlowych najemcy zwolnieni są z obowiązku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12026

Wydanie: 12026

Spis treści
Zamów abonament