Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kosztowe i kosztowne triki podatkowe

30 lipca 2021 | Prawo co dnia | Paweł Rochowicz

Nowa ustawa ograniczy zaliczanie kosztów pieniędzy pożyczanych przez firmy. Szczególnie dotkliwy będzie limit dla spółek powiązanych.

W projekcie zmian przepisów podatkowych, zwanym Polskim Ładem, jest wiele nowinek, które realnie podwyższą obciążenia przedsiębiorstw, choć nie zmienią stawek podatków. Są wśród nich nowe limity zaliczania w koszty różnych wydatków. Jeden z nich dotyczy kosztów kredytów, pożyczek, leasingu i innych form finansowania dłużnego firm.

Czytaj także:

Już dziś koszty te są ograniczone. Ustawa o CIT przewiduje, że nie można zaliczać w koszty więcej niż 3 mln zł plus 30 proc. dochodu z wyłączeniem przychodów i kosztów finansowych i amortyzacji (tzw. podatkowa EBITDA). W praktyce oznacza to, że jeśli dana firma zaciąga kredyt na swoją działalność, to zawsze może zaliczyć w koszty 3 mln z tytułu odsetek. Jeśli ich kwota jest większa, to nadwyżkę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12026

Wydanie: 12026

Spis treści
Zamów abonament