Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Banaś na wojnie z Ziobrą

30 lipca 2021 | Kraj | Izabela Kacprzak, 
Grażyna Zawadka
Marian Banaś został powołany na prezesa NIK w sierpniu 2019 r. przez większość parlamentarną PiS
autor zdjęcia: Marcin Obara
źródło: PAP
Marian Banaś został powołany na prezesa NIK w sierpniu 2019 r. przez większość parlamentarną PiS

Kolegium NIK odrzuciło 100 stron zastrzeżeń ministra sprawiedliwości do raportu z kontroli Funduszu Sprawiedliwości. Sam dokument na razie jest tajny.

Między Marianem Banasiem, prezesem NIK, a Zbigniewem Ziobrą, ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym, toczy się bezprecedensowa wojna. Spór jest o raport z kontroli Funduszu Sprawiedliwości, z którego finansuje się nie tylko pomoc ofiarom przemocy, ale i kontrowersyjne inwestycje, jak remont sali gimnastycznej. Jak ustaliła „Rzeczpospolita", w ubiegłym tygodniu Ziobro w całości odrzucił ustalenia raportu, uznając je za bezwartościowe – taka sytuacja ma miejsce po raz pierwszy w historii NIK. Jego 100-stronicową odpowiedź na wystąpienie pokontrolne Kolegium NIK odrzuciło. Dwa dni później CBA zatrzymało syna Mariana Banasia. Prokuratura wysłała też wniosek o uchylenie immunitetu prezesa NIK.

Lawina zastrzeżeń

Dysponentem Funduszu Sprawiedliwości, z którego finansuje się m.in. pomoc prawną i materialną dla ofiar przestępstw, jest minister sprawiedliwości. To oczko w głowie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12026

Wydanie: 12026

Spis treści
Zamów abonament