Droga cywilna w sprawach o zwrot dofinansowania – dopuszczalne roszczenia beneficjentów
Cywilnoprawny charakter umowy o dofinansowanie dopuszcza drogę sądową, z której skorzystać mogą beneficjenci wsparcia, wytaczając powództwa skierowane przeciwko instytucjom oraz zabezpieczając swoje roszczenia do czasu uzyskania rozstrzygnięcia w przedmiocie m.in. rozwiązania umowy o dofinansowanie i konieczności zwrotu środków unijnych.
Beneficjenci w ramach procedury cywilnej mają do dyspozycji takie środki jak: roszczenie o zawarcie umowy o dofinansowanie, wypłatę należnego dofinansowania, jak również roszczenia związane z zabezpieczeniem przed skutkami bezpodstawnego rozwiązania umowy lub prowadzące do wypłaty odszkodowania z tego tytułu.
Przykład
Powód (beneficjent) może dochodzić przed sądem jednym pozwem roszczenia przeciwko instytucji w trybie art. 189 Kodeksu postępowania cywilnego (KPC) – o ustalenie, że oświadczenie o rozwiązaniu umowy na realizację umowy było bezskuteczne, ewentualnie, o ustalenie, że powód w sposób należyty wykonał umowę, ewentualnie, o stwierdzenie nieistnienia zobowiązania do zwrotu środków przekazanych mu na podstawie umowy o dofinansowanie.
Jak wskazał bowiem Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 13 lutego 2014 r. (sygn. akt: II GSK 1945/12), w ramach postępowania administracyjnego w przedmiocie zwrotu środków nie ocenia się zasadności rozwiązania umowy o dofinansowanie. Oznacza to, że beneficjent może w trybie cywilnym wytoczyć powództwo, w którym będzie dowodził, iż organ rozwiązał umowę bezpodstawnie oraz będzie dochodził zabezpieczenia przed skutkami takiej sytuacji.
Należy pamiętać, że konstrukcja art. 189 KPC wymaga wykazania przez powoda interesu prawnego w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta