Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowe trendy na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych

30 lipca 2021 | Biznes w czasie pandemii | Monika Obiegło Anna Fennig Anna Wojciechowska Agata Szczepańczyk-Piwek

Od 1 lipca 2021 r. obowiązuje nowy zbiór Dobrych Praktyk GPW, do którego dołączono kilka kluczowych zasad. Są wśród nich m.in. obowiązek uwzględnienia w strategii biznesowej spółek tematyki: środowiskowej, społecznej, przejrzystości, poprawna komunikacja z inwestorami, udoskonalenia w organizacji walnych zgromadzeń.

 

Dobre Praktyki spółek notowanych na GPW to zasady ładu korporacyjnego, którym od 2002 r. podlegają wszystkie spółki notowane na Głównym Rynku warszawskiej giełdy (na zasadzie soft law, tzw. miękkie prawo. Uchwałą Rady Giełdy Nr 13/1834/2021 z dnia 29 marca 2021 r. dotychczasowy zbiór Dobrych Praktyk z 2016 r. zastąpiono nowym, który obowiązuje od 1 lipca 2021 r. (tzw. Dobre Praktyki Spółek Notowanych na GPW 2021).

Dlaczego teraz?

Potrzeba wprowadzenia nowych Dobrych Praktyk była podyktowana m.in. chęcią odzwierciedlenia nowych trendów corporate governance i uwzględnienia głosów samych spółek, które były zgłaszane na przestrzeni lat. W efekcie doprowadziło to do pewnego uogólnienia i skrócenia zasad, jak również do utrzymania stosowania Dobrych Praktyk z zachowaniem zasady proporcjonalności i adekwatności. Ta ostatnia zasada jest dobrze znana tzw. nadzorowanym uczestnikom rynków finansowych i znajduje odzwierciedlenie w np. metodyce oceny odpowiedniości członków organów podmiotów nadzorowanych, rekomendacjach Komisji Nadzoru Finansowego dot. potrzeby wdrożenia adekwatnego i skutecznego systemu zarządzania ryzykiem i systemu kontroli wewnętrznej. Uwzględnienie w Dobrych Praktykach tematyki ESG (environmental, social, governance – ang....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12026

Wydanie: 12026

Spis treści
Zamów abonament