Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na co zwracać uwagę zawierając umowę o dzieło?

01 października 2021 | Biznes w czasie pandemii | Jakub Szkutnik

W czasie pandemii umowa o dzieło zyskuje na popularności, ponieważ podstawowymi jej cechami są dowolność miejsca i czasu wykonania danego dzieła oraz brak podległości względem osoby zlecającej. Jednak nie w każdym przypadku może być ona zastosowana.

Podstawą jednej z najprostszych form współpracy jest umowa o dzieło. Jej pozorna prostota wynika z przekonania pracodawców, że każdy rezultat pracy może za to „dzieło" zostać uznany. Często wynika to z poszukiwania oszczędności, ponieważ umowy o dzieło nie stanowią tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego oraz ubezpieczeń społecznych, chociaż od 1 stycznia 2020 r. takie umowy należy zgłosić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jednak umowa taka nie zawsze może zostać zastosowana. Wątpliwości mogą się pojawić również, gdy jedna ze stron ma siedzibę poza Polską.

Wykonanie powtarzalnych czynności

Pozorne umowy o dzieło noszą jednak bardzo często znamiona umów o świadczenie usług, szczególnie jeśli ich przedmiotem jest wykonywanie powtarzalnych czynności. Tymczasem umowa o dzieło może zostać zastosowana wyłącznie w przypadku, gdy wynikiem jej wykonania jest powstanie skonkretyzowanego i indywidualnego dzieła. Istotne przy tym jest, aby wykonawca odpowiadał za rezultat swoich prac, a nie tylko za dochowanie należytej staranności.

Warto przytoczyć w tym miejscu wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 25 września 2020 roku (sygn. akt II GSK 3992/17). Dotyczył on „umowy o dzieło", której przedmiot miało być „przygotowanie raportów cząstkowych z kontroli oraz bazy cząstkowej z reklamacjami ankieterskimi". W opinii NSA, opartej na wcześniejszym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12080

Wydanie: 12080

Spis treści

Reklama

Zamów abonament