Usługi płatnicze – nowe wymogi dla firm
Sklepy i lokale usługowe – poza pewnymi wyjątkami – będą miały obowiązek przyjmowania płatności gotówką od swoich klientów.
17 września Sejm uchwalił nowelę ustawy o usługach płatniczych. Ustawa czeka teraz na podpis Prezydenta RP, wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia publikacji w Dzienniku Ustaw.
1. Jakie zmiany wprowadza ustawa?
Nowela wprowadza obowiązek przyjmowania płatności gotówką w transakcjach, których przedmiotem jest świadczenie usług i sprzedaż towarów konsumentom przez akceptantów (np. sklepy, lokale usługowe itp.), jeżeli wartość jednorazowej transakcji nie będzie większa niż 5370,64 zł1. Przez akceptanta rozumie się odbiorcę innego niż konsument, na rzecz którego agent rozliczeniowy (np. bank, instytucja płatnicza) świadczy usługę płatniczą, czyli w praktyce jest to strona umowy z agentem rozliczeniowym. Najczęściej będzie to podmiot oferujący płatność przy użyciu kart płatniczych.
Ustawa jest bardzo krótka, składa się z jednego artykułu i zgodnie z jego treścią akceptant nie może:
- uzależniać zawarcia z konsumentem umowy o świadczenie usługi lub sprzedaży towaru od dokonania zapłaty w formie bezgotówkowej;
- odmówić przyjęcia zapłaty od konsumenta w formie gotówkowej;
- nakładać ani pobierać żadnych dodatkowych opłat z tytułu przyjmowania zapłaty gotówką, ani różnicować ceny w zależności od formy zapłaty.
Ustawa przewiduje cztery wyjątki od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta