Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sztuczna inteligencja, FinTech i RegTech – jak wpływają na usługi finansowe?

01 października 2021 | Biznes w czasie pandemii | Katarzyna Szczudlik

Nowe technologie mają kolosalny wpływ na to, w jaki sposób instytucje finansowe świadczą usługi na rzecz klientów końcowych. Efekty widoczne są zarówno w warstwie, którą klient zauważa w bezpośredniej interakcji z dostawcą usług, jak też w procesach „backendowych" – dziejących się niejako w tle głównego nurtu świadczenia usług, ale bardzo istotnych.

Poniższe opracowanie ma na celu przybliżenie czytelnikowi kilku podstawowych terminów dotyczących nowych technologii i rynku usług finansowych. W dalszej kolejności przedstawię przykłady zastosowania nowych technologii w świadczeniu usług finansowych wraz ze wskazaniem wyzwań prawnych, jakie stoją m.in. przed podmiotami świadczącymi takie usługi.

Co oznaczają te pojęcia?

Sztuczna inteligencja, blockchain, FinTech i RegTech - wszystkie wymienione tu pojęcia są bardzo pojemne, a ramy niniejszego opracowania nie pozwalają na ich szczegółowe omówienie. Każde z nich zostanie przedstawione w sposób skrótowy, w zakresie niezbędnym, aby czytelnik mógł zrozumieć dalszą część artykułu.

1. Sztuczna inteligencja – uznaje się za nią, co do zasady, zdolność komputerów lub robotów kontrolowanych przez komputery do wykonywania aktywności, które tradycyjnie uważa się za czynności, do których wykonania zdolni są jedynie ludzie. Warto także zauważyć, że sztuczna inteligencja ma wiele wspólnego z pojęciem automatyzacji i robotyzacji procesów (RPA), która oznacza technologię automatyzacji powtarzalnych procesów biznesowych, z wykorzystaniem programów komputerowych symulujących pracę człowieka. Nie istnieje także jedna sztuczna inteligencja. Do jej podtypów zaliczamy wąską i silną sztuczną inteligencję....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12080

Wydanie: 12080

Spis treści

Reklama

Zamów abonament