Jakie zmiany w postępowaniu restrukturyzacyjnym od 1 grudnia?
Uproszczona restrukturyzacja jest dostępna dla przedsiębiorców na dotychczasowych zasadach do 30 listopada 2021 roku. Od 1 grudnia wchodzą w życie ważne zmiany w prawie restrukturyzacyjnym.
Kryzys gospodarczy wywołany pandemią skutkował dynamicznym wzrostem liczby postępowań restrukturyzacyjnych. Najpopularniejszym okazało się uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne wprowadzone tzw. Tarczą 4.0 (patrz podstawa prawna). Pomimo założenia z początku pandemii, że przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z tego rodzaju postępowania jedynie do 30 czerwca 2021 roku, ustawodawca zmienił zdanie i na stałe wprowadza przedmiotową regulację do polskiego systemu prawnego poprzez umieszczenie jej w ustawie z 15 maja 2015 r. – Prawo restrukturyzacyjne (dalej jako: „Prawo restrukturyzacyjne").
Skuteczność rozwiązań hybrydowych
Cieszące się ogromną popularnością uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne stanowi połączenie regulacji postępowania o zatwierdzenie układu oraz postępowania sanacyjnego. Z racji „wyprowadzenia" części procesu restrukturyzacji z sądu, a także ochrony przed wierzycielami stało się ono popularnym rozwiązaniem wśród przedsiębiorców. Z jednej strony jego podstawowym celem, jak w przypadku każdego innego postępowania restrukturyzacyjnego, jest zawarcie układu z wierzycielami i ich zaspokojenie. Z drugiej zaś strony ustawodawca położył nacisk na czasowe ograniczenie możliwości egzekucji przez wierzycieli i umożliwienia przedsiębiorcom złapania oddechu w trudnej sytuacji pandemicznej.
Powyższe założenia skutkowały tym, iż uproszczone postępowanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta