Umowa rezerwacyjna według nowej ustawy deweloperskiej
Od 1 lipca 2022 r. umowa rezerwacyjna zawierana przez deweloperów z nabywcami mieszkań będzie musiała spełniać szereg wymogów, których głównym celem jest zabezpieczenie praw nabywców mieszkań.
Wraz z wejściem w życie ustawy z 20 maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym (dalej „Nowa Ustawa Deweloperska"), począwszy od 1 lipca 2022 r., diametralnie zmienią się zasady zawierania umów rezerwacyjnych. Chociaż dotąd nieuregulowane prawnie, są one szeroko stosowane przez deweloperów. Autorem projektu Nowej Ustawy Deweloperskiej jest Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a jej celem jest przede wszystkim zwiększenie ochrony praw nabywców mieszkań.
Wprowadzenie definicji legalnej
Umowa rezerwacyjna jest bardzo popularną umową, szeroko stosowaną w obrocie nieruchomościami mieszkaniowymi na rynku pierwotnym, która do tej pory nie była uregulowana przepisami szczególnymi. Do jej zawierania i wykonywania zastosowanie znajdowały przepisy ogólne, w tym w szczególności zasada swobody umów. W ocenie autora projektu ustawy, wobec nieuczciwych praktyk deweloperów, uregulowanie szczegółowych zasad zawierania umowy rezerwacyjnej stało się kluczowe dla prawidłowej ochrony praw nabywców mieszkań.
Nowa Ustawa Deweloperska wprowadza definicję legalną, zgodnie z którą, umowa rezerwacyjna to umowa między deweloperem (lub innym przedsiębiorcą sprzedającym mieszkanie na rynku pierwotnym konsumentowi po raz pierwszy) a osobą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta