Dalej rozglądamy się za atrakcyjnymi biurowcami do przejęcia w Warszawie
Rola pracy stacjonarnej pozostanie kluczowa – mówi Andrzej Mikołajczyk, dyrektor zarządzający CA Immo Poland.
Pandemia znacząco wpłynęła na rynek nieruchomości – dla jednych segmentów okazała się katalizatorem, innym mocno dokuczyła. Biura oczywiście działają, ale praca zdalna wciąż jest szeroko stosowana, a dyskusja o tym, jak docelowo będzie świadczona, trwa. Tymczasem CA Immo to inwestor skupiony praktycznie wyłącznie na biurach – czy to dobra taktyka?
Rynek biurowy lepiej zniósł pandemię niż hotele, gastronomia czy handel. Nasi najemcy generalnie nie mieli problemów z płynnością finansową, a więc my nie mieliśmy większych problemów ze ściągalnością czynszów czy rotacją klientów. Naszym zdaniem kluczowe jest utrzymywanie bliskiego kontaktu z najemcami. W najtrudniejszym okresie oferowaliśmy im większą elastyczność, jak również wsparcie finansowe, ale to były pojedyncze przypadki.
W Polsce – a ściślej w Warszawie – nasz portfel o wartości ponad 550 mln euro liczy 170 tys. mkw., a średni wskaźnik komercjalizacji sięga 90,5 proc. Jesteśmy zadowoleni z wyników operacyjnych, w I połowie br. podpisaliśmy 14 umów najmu zarówno z nowymi, jak i dotychczasowymi najemcami, wynajmując niemal 9 tys. mkw. Byliśmy też aktywni na rynku inwestycyjnym, jesienią ub.r., czyli w środku pandemii, kupiliśmy biurowiec Postępu 14 na Mokotowie, wynajęty w 91 proc., m.in. przez AstraZeneca Poland. To...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta