Po wichurze przydaje się dobra polisa
Przewrócone drzewa, fruwające dachy, zerwane linie energetyczne. Szkód spowodowanych wichurami jest mnóstwo, a nie wszystkie jeszcze zostały zgłoszone do ubezpieczycieli. A wiatry szaleją nadal.
Jest dopiero początek roku, przez Polskę przechodzą kolejne wichury, a kulminacja anomalii pogodowych prognozowana jest w okresie letnim, czyli od czerwca do września.
– W styczniu odnotowaliśmy o 40 proc. więcej szkód niż w tym samym okresie w 2021 roku. Tylko po przejściu ze środy na czwartek orkanu Dudley, przyjęliśmy jednego dnia blisko 500 zgłoszeń szkód w budynkach – ponad trzy razy więcej niż w zwykły dzień – podaje Piotr Adamczyk, dyrektor Biura Likwidacji Szkód w spółkach Generali.
Z roku na rok nasilają się gwałtowne zjawiska atmosferyczne. Tak ciepłego i wietrznego lutego jak obecny, jeszcze nie było.
– Gwałtowne wichury powodują przede wszystkim dwa rodzaje szkód – niszczą poszycie i elementy konstrukcyjne dachów oraz doprowadzają do uszkodzenia budynków i obiektów małej architektury przez upadające gałęzie czy drzewa – mówi Sławomir Sasik, broker, specjalista ds. likwidacji szkód, kierownik Biura Rewizji Południe EIB.
Im szybciej, tym lepiej
Wobec szkód masowych, w wyniku gwałtownych zjawisk pogodowych, najważniejsze jest jak najszybsze ich usunięcie.
– Wobec tego wszelkie uproszczenia, narzędzia zdalne zapewniane przez ubezpieczycieli czy brokerów mają...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta