Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zapomniana debata

24 lutego 2022 | Opinie | Anna Wojciuk Wojciech Przybylski

Procesy partycypacyjne będą odgrywać coraz większą rolę w Unii Europejskiej. Polacy biorą w nich udział niechętnie. Czas na aktywniejszą rolę samorządów – piszą eksperci.

W cieniu konfliktów o praworządność oraz rozważań, czy i kiedy Polska otrzyma środki z KPO, toczy się w Europie bardzo ważny proces. W decydującą fazę wkracza właśnie Konferencja w sprawie przyszłości Europy, której wnioski będą inspirować debatę polityczną i legitymizować nowe inicjatywy Komisji, Parlamentu Europejskiego i państw członkowskich Unii. We wszystkich krajach Europy biorą w niej udział tysiące osób – obywatele UE, ale także krajów europejskich z nią sąsiadujących. Tymczasem w Europie Środkowej tylko Węgrzy masowo zabierają w tej debacie głos, plasując się w ścisłej czołówce pod względem zgłoszonych propozycji. Polacy – rzekomo bardzo proeuropejskie społeczeństwo – są na ostatnim miejscu tego zestawienia.

Zagrożenia płynące z tego zaniechania są dwojakie. Po pierwsze, Polska perspektywa może w tej debacie nie wybrzmieć lub, co gorsza, może wybrzmieć fałszywie. Zostało mało czasu: już w maju zaprezentowane zostaną konkluzje z tego procesu, a potrzebna jest znaczna aktywizacja głosów, szczególnie tych reprezentatywnych dla proeuropejskiego społeczeństwa obywatelskiego.

Na proeuropejskie demonstracje przychodzą w polskich miastach dziesiątki tysięcy obywateli. Tymczasem do listopada z Polski wpłynęło tylko 14 propozycji w przeliczeniu na 1 mln mieszkańców, podczas gdy na Węgrzech już niemal dziesięciokrotnie więcej, bo 116. Do rzadkości należą inicjatywy,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12200

Wydanie: 12200

Spis treści

Ściągawka przedsiębiorcy

Raporty RZ

Zamów abonament