Newsletter KRS nie zablokuje kradzieży spółek
Prawowici przedstawiciele spółki uzyskają informację o próbie nielegalnego jej przejęcia. Nie będą jednak mogli zająć stanowiska procesowego w postępowaniu o wpis nowych danych w prowadzonym dla niej rejestrze.
Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada, że w trybie pilnym pod obrady Sejmu wprowadzi projekt ustawy przewidującej uruchomienie newslettera KRS.
Nowe przepisy miałyby obowiązywać już od wiosny br. Ich celem ma być zapobieganie kradzieży spółek przez szybkie powiadamianie zainteresowanych o złożonych do sądu rejestrowego wnioskach o wpis zmiany danych jeszcze przed ich rozpatrzeniem.
To założenie jest zbyt optymistyczne. Co prawda newsletter KRS zwiększy transparentność postępowania rejestrowego, ale nie zlikwiduje jego dysfunkcji, które umożliwiają proceder kradzieży spółek.
Kluczem jest wpis
Wpisy do rejestru, choć mają w głównej mierze charakter deklaratoryjny, w praktyce rozstrzygają o tym, kto w obrocie prawnym jest uznawany za wspólnika spółki lub też za jej zarząd. Stan ten wynika z obowiązywania w obrocie prawnym domniemania, iż dane wpisane do rejestru są prawdziwe, a osoby trzecie, będące w dobrej wierze, mogą powoływać się wobec spółki na dane ujawnione w rejestrze (art. 17 ustawy o KRS).
W rezultacie kluczowe dla wykazania umocowania do reprezentowania spółki przez zarząd jest legitymowanie się aktualnym odpisem z KRS. Zatem od wpisu danych do rejestru przedsiębiorców KRS zależy w praktyce kontrola operacyjna nad spółką.
Działania zmierzające do przejęcia kontroli nad...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta