Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ustanie zatrudnienia nie kasuje członkostwa w PPK

01 września 2022 | Kadry i Płace | Małgorzata Jankowska

Dla ponownie przyjętego pracownika, który został zgłoszony do PPK w czasie trwania poprzedniego zatrudnienia, nie trzeba zawierać kolejnej umowy o prowadzenie PPK. Chyba że pracodawca zmienił instytucję finansową.

Obowiązek „zapisania” do Pracowniczego Planu Kapitałowego (PPK) każdej przyjętej do pracy osoby spełniającej definicję osoby zatrudnionej spoczywa na podmiocie zatrudniającym, czyli m.in. pracodawcy czy zleceniodawcy. „Zapisanie” do PPK to zawarcie w imieniu i na rzecz takiego zatrudnionego umowy o prowadzenie PPK.

W przypadku ponownego zatrudnienia pracownika przez tego samego pracodawcę, obowiązek zawarcia dla niego umowy o prowadzenie PPK zależy od tego, czy w trakcie poprzedniego zatrudnienia pracodawca „zapisał” już tę osobę do PPK, czy nie.

Nowy uczestnik…

Jeżeli pracownik w trakcie poprzedniego okresu zatrudnienia nie został zgłoszony do PPK, pracodawca ma obowiązek taką umowę w jego imieniu i na jego rzecz zawrzeć. Chyba że osoba ta zadeklarowała – w okresie poprzedniego zatrudnienia albo teraz, jeszcze przed podpisaniem dla niej umowy o prowadzenie PPK – niedokonywanie wpłat do PPK.

Przykład:

Ważność deklaracji o rezygnacji

Pracownik był zatrudniony u pracodawcy od 1 stycznia do 30 kwietnia 2022 r. Nie został zgłoszony do PPK, bo wcześniej zadeklarował niedokonywanie wpłat do PPK. W sierpniu 2022 r. został ponownie zatrudniony w tym samym zakładzie pracy. Pracodawca nadal nie może zapisać tego pracownika do PPK, bo złożona mu wcześniej przez niego deklaracja o rezygnacji z dokonywania wpłat wciąż...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12358

Wydanie: 12358

Spis treści

Reklama

Zamów abonament