Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Słony rachunek za zmiany klimatu

01 września 2022 | Ekonomia i rynek | Aleksandra Bełdowicz
W ubiegłym roku klęski żywiołowe na całym świecie spowodowały straty w wysokości 252 miliardów dolarów. Stanowi to wzrost o 47 proc. w stosunku do roku poprzedniego oraz o 66 proc. powyżej średniej z ostatnich dwóch dekad
autor zdjęcia: Fida HUSSAIN / AFP
źródło: Rzeczpospolita
W ubiegłym roku klęski żywiołowe na całym świecie spowodowały straty w wysokości 252 miliardów dolarów. Stanowi to wzrost o 47 proc. w stosunku do roku poprzedniego oraz o 66 proc. powyżej średniej z ostatnich dwóch dekad

W pierwszych dwóch dekadach wieku koszty ekstremalnych zjawisk pogodowych związanych z globalnym ociepleniem klimatu wyniosły prawie 3 biliony dolarów. A to dopiero początek rozkręcającej się spirali strat gospodarczych.

Rok 2022 znajduje się w pierwszej dziesiątce najcieplejszych lat w historii, a tegoroczny lipiec był szóstym najcieplejszym miesiącem na Ziemi od czasu rozpoczęcia pomiarów w 1880 roku. Jak podało Narodowe Centrum Informacji o Środowisku NOAA, temperatury w lipcu przekroczyły średnią z ubiegłego wieku o 0,87°C.

Z uwagi na fakt, że ekstremalne zjawiska pogodowe występują coraz częściej i z każdym rokiem przybierają na intensywności, nie ulega wątpliwości, że straty ekonomiczne związane z ich występowaniem będą coraz większe.

Fale upałów coraz dotkliwsze

Konsekwencje kryzysu klimatycznego dały się w tym roku we znaki mieszkańcom wszystkich części świata. Z niebezpiecznymi falami upałów mierzyły się Stany Zjednoczone, Australia, Azja oraz Europa – rekordowe temperatury odnotowała m.in. Wielka Brytania, gdzie słupki termometrów po raz pierwszy przekroczyły 40°C, Chiny, gdzie odnotowano 45°C oraz Pakistan, gdzie upały sięgnęły 50°C, ustanawiając tym samym rekord ostatnich 60 lat. Trwająca obecnie na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych susza jest najgorszą od 1200 lat i wywiera negatywny wpływ na szereg upraw, m.in. bawełny. Jak szacuje amerykański rząd, do końca wieku zmiany klimatyczne i ekstremalne zjawiska z nimi związane mogą kosztować kraj ok. 2 biliony dolarów rocznie.

Najgorszą suszę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12358

Wydanie: 12358

Spis treści

Reklama

Zamów abonament