Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mniej wyjątków uzasadniających handel w niedzielę

01 września 2022 | Kadry i Płace | Miłosz Awedyk Michał Olejniczak

Korzystanie z ustawowych odstępstw w celu legalnego powierzenia pracy w handlu w dni świąteczne zostało znacząco utrudnione. W tym celu przedsiębiorca musi realnie rozwinąć nową gałąź działalności.

Ostatnia nowelizacja ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, święta i niektóre inne dni znacząco ograniczyła katalog przypadków, w których powierzanie pracy w handlu w niedzielę jest wyjątkowo dopuszczalne. Przede wszystkim ustawodawca zmodyfikował definicję „przeważającej działalności”, której wykonywanie może w pewnych przypadkach uprawniać do prowadzenia handlu.

Przed nowelizacją wystarczył wpis odpowiedniego kodu PKD w Krajowym Rejestrze Sądowym, aby – w rozumieniu ustawy – prowadzić działalność jako np. placówka pocztowa. Znalazło to potwierdzenie w postanowieniu Sądu Najwyższego z 26 maja 2021 r. (I KZP 15/20). Ten jeden prosty trik uprawniał do prowadzenia handlu w zasadzie bez ograniczeń.

W obecnym stanie prawnym przeważająca działalność musi być realnie wykonywana w danej placówce handlowej, a ponadto musi przynosić przedsiębiorcy przynajmniej 40 proc. jego miesięcznego przychodu. Wygląda na to, że ustawodawca efektywnie załatał lukę prawną wynikającą z poprzedniego brzmienia przepisów.

Bez limitu przychodów

Jednak nie wszystkie wyjątki wskazane w ustawie zostały obłożone obowiązkiem wykazania 40 proc. przychodu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12358

Wydanie: 12358

Spis treści

Reklama

Zamów abonament