Mniej wyjątków uzasadniających handel w niedzielę
Korzystanie z ustawowych odstępstw w celu legalnego powierzenia pracy w handlu w dni świąteczne zostało znacząco utrudnione. W tym celu przedsiębiorca musi realnie rozwinąć nową gałąź działalności.
Ostatnia nowelizacja ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, święta i niektóre inne dni znacząco ograniczyła katalog przypadków, w których powierzanie pracy w handlu w niedzielę jest wyjątkowo dopuszczalne. Przede wszystkim ustawodawca zmodyfikował definicję „przeważającej działalności”, której wykonywanie może w pewnych przypadkach uprawniać do prowadzenia handlu.
Przed nowelizacją wystarczył wpis odpowiedniego kodu PKD w Krajowym Rejestrze Sądowym, aby – w rozumieniu ustawy – prowadzić działalność jako np. placówka pocztowa. Znalazło to potwierdzenie w postanowieniu Sądu Najwyższego z 26 maja 2021 r. (I KZP 15/20). Ten jeden prosty trik uprawniał do prowadzenia handlu w zasadzie bez ograniczeń.
W obecnym stanie prawnym przeważająca działalność musi być realnie wykonywana w danej placówce handlowej, a ponadto musi przynosić przedsiębiorcy przynajmniej 40 proc. jego miesięcznego przychodu. Wygląda na to, że ustawodawca efektywnie załatał lukę prawną wynikającą z poprzedniego brzmienia przepisów.
Bez limitu przychodów
Jednak nie wszystkie wyjątki wskazane w ustawie zostały obłożone obowiązkiem wykazania 40 proc. przychodu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta