Uniknąć energetycznej plajty
Ceny energii w całej Europie wciąż rosną. W ciągu ostatniego roku, europejska referencyjna cena gazu wzrosła o 550 proc. Według szacunków ekspertów, nieprędko osiągną poziom zbliżony do czasów sprzed rosyjskiej agresji na Ukrainę.
W związku z niezbyt optymistycznymi prognozami dotyczącymi kosztów energii elektrycznej, kraje europejskie starają się w miarę możliwości ją oszczędzać.
Mimo że istnieją badania wskazujące, że słabe oświetlenie w sklepach skłania konsumentów ku zakupom dla przyjemności, przygaszone od tygodni światła w galeriach handlowych nie stanowią części strategii marketingowej, a próbę ograniczenia rosnących kosztów. W wyniku coraz wyższych cen prądu,obiekty handlowe i usługowe decydują się na włączanie jedynie części świateł, rezygnując też z podświetlanych szyldów. Niektóre sklepy planują również krótsze godziny otwarcia w sezonie zimowym oraz redukcję ogrzewania.
Stanowcze kroki w kierunku oszczędzania energii elektrycznej zapowiadają też rządy poszczególnych krajów. Gabinet kanclerza Niemiec Olafa Scholza zatwierdził decyzje, mające zredukować o 20 proc. zużycie gazu w nadchodzącym sezonie jesienno-zimowym. W ramach starań wprowadzony zostanie m.in. zakaz korzystania z większości oświetlenia zewnętrznego budynków oraz pomników oraz obniżenie minimalnej temperatury w biurze do 19°C. Francuskie Ministerstwo Finansów zapowiedziało z kolei, że ogrzewanie włączy jedynie w sytuacji, gdy temperatura spadnie poniżej 19°C, z kolei klimatyzacja pozostanie wyłączone do momentu, gdy temperatura nie przekroczy 26°C. Włochy rozważają m.in....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta