Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Uniknąć energetycznej plajty

01 września 2022 | Moje pieniądze | Aleksandra Bełdowicz
Ceny energii na giełdach osiągają astronomiczne poziomy. Wszystko wskazuje na to, że zima będzie bardzo trudna. Warto się do niej odpowiednio przygotować.
autor zdjęcia: shutterstock
źródło: Rzeczpospolita
Ceny energii na giełdach osiągają astronomiczne poziomy. Wszystko wskazuje na to, że zima będzie bardzo trudna. Warto się do niej odpowiednio przygotować.

Ceny energii w całej Europie wciąż rosną. W ciągu ostatniego roku, europejska referencyjna cena gazu wzrosła o 550 proc. Według szacunków ekspertów, nieprędko osiągną poziom zbliżony do czasów sprzed rosyjskiej agresji na Ukrainę.

W związku z niezbyt optymistycznymi prognozami dotyczącymi kosztów energii elektrycznej, kraje europejskie starają się w miarę możliwości ją oszczędzać.

Mimo że istnieją badania wskazujące, że słabe oświetlenie w sklepach skłania konsumentów ku zakupom dla przyjemności, przygaszone od tygodni światła w galeriach handlowych nie stanowią części strategii marketingowej, a próbę ograniczenia rosnących kosztów. W wyniku coraz wyższych cen prądu,obiekty handlowe i usługowe decydują się na włączanie jedynie części świateł, rezygnując też z podświetlanych szyldów. Niektóre sklepy planują również krótsze godziny otwarcia w sezonie zimowym oraz redukcję ogrzewania.

Stanowcze kroki w kierunku oszczędzania energii elektrycznej zapowiadają też rządy poszczególnych krajów. Gabinet kanclerza Niemiec Olafa Scholza zatwierdził decyzje, mające zredukować o 20 proc. zużycie gazu w nadchodzącym sezonie jesienno-zimowym. W ramach starań wprowadzony zostanie m.in. zakaz korzystania z większości oświetlenia zewnętrznego budynków oraz pomników oraz obniżenie minimalnej temperatury w biurze do 19°C. Francuskie Ministerstwo Finansów zapowiedziało z kolei, że ogrzewanie włączy jedynie w sytuacji, gdy temperatura spadnie poniżej 19°C, z kolei klimatyzacja pozostanie wyłączone do momentu, gdy temperatura nie przekroczy 26°C. Włochy rozważają m.in....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12358

Wydanie: 12358

Spis treści

Reklama

Zamów abonament