Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Za opór w noszeniu maseczki możliwa kara porządkowa

01 września 2022 | Kadry i Płace | Joanna Kalinowska

Z obowiązku zakrywania nosa i ust w firmie może zwalniać zaświadczenie lekarskie lub certyfikat o zaszczepieniu przeciwko Covid. Nieuzasadniona odmowa noszenia maseczki to podstawa do ukarania.

Wątpliwość tę rozstrzygnął Sąd Rejonowy w Olsztynie w wyroku z 15 czerwca 2022 r. (IV P 363/21). Uzasadnił to odpowiedzialnością pracodawcy za warunki BHP w zakładzie pracy. W tym zakresie pracodawca może nakazywać załodze zakładanie maseczek i wyciągać konsekwencje za niestosowanie się do tego obowiązku.

Polecenie pracodawcy

Taki nakaz w związku z wystąpieniem pierwszej fali zachorowań na Covid-19 wprowadził w swojej firmie zarządzeniem pracodawca zajmujący się produkcją żywności. Pracownicy mieli zakrywać nos i usta na terenie zakładu pracy, w miejscach ogólnodostępnych. Przy kolejnej fali pandemii nakaz wrócił, ale osoby pracujące w pokojach wieloosobowych mogły zwolnić się z obowiązku noszenia maseczek przedstawiając zaświadczenia o szczepieniu przeciwko Covid-19 albo dokumentując medyczne przeciwwskazania do zakrywania ust i nosa, bez szczegółów dotyczących schorzenia, które to uzasadnia. Zarządzenie pracodawcy przewidywało, że pracownicy, którzy nie będą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12358

Wydanie: 12358

Spis treści

Reklama

Zamów abonament