Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Firmowe pożyczki z ograniczeniami

01 września 2022 | Prawo co dnia | Przemysław Wojtasik

Pogorszyły się zasady rozliczania kredytów. Spółki zaliczają mniejsze kwoty odsetek i prowizji do kosztów CIT.

Ministerstwo Finansów zapowiada, że projekt nowelizacji Polskiego Ładu (który jest już w Sejmie) łagodzi przepisy dotyczące rozliczania kosztów finansowania dłużnego. Firmy nie mają się jednak co łudzić: nie będzie to dla nich przełomowa zmiana.

– Nowelizacja jedynie uściśla przepisy, które zmieniły się na niekorzyść przedsiębiorców od 1 stycznia – mówi Bartosz Sankiewicz, doradca podatkowy, partner w NGL Tax.

Chodzi o ograniczenia związane z tzw. cienką kapitalizacją, czyli finansowaniem spółki pożyczkami. Artykuł 15c ustawy o CIT wyłącza z podatkowych kosztów część odsetek, prowizji czy zabezpieczeń. – Są dwa limity kosztów: 30 proc. tzw. podatkowej EBITDY, w uproszczeniu chodzi o zysk operacyjny spółki w ujęciu podatkowym, oraz 3 mln zł rocznie. Przed wejściem Polskiego Ładu spółki je sumowały. Fiskus twierdził wprawdzie, że...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12358

Wydanie: 12358

Spis treści

Reklama

Zamów abonament