Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odrzucenie spadku wymaga zgody

01 września 2022 | Prawo co dnia | Marek Domagalski

Złożenie przez rodziców w imieniu małoletniego dziecka oświadczenia o odrzuceniu schedy wymaga bezwzględnie uprzedniej zgody sądu opiekuńczego.

To sedno najnowszego orzeczenia Sądu Najwyższego, który wyjaśnia jeden z najważniejszych warunków odrzucania spadków w imieniu osób niepełnoletnich.

Zadłużony majątek

To kolejna sprawa na tle zadłużonych spadków tak mało wartych, że spadkobiercy ich nie chcą nawet z tzw. dobrodziejstwem inwentarza, czyli z ograniczeniem odpowiedzialności za długi spadkowe do wartości czynnej odziedziczonego spadku.

Ta ochrona jest od kilku lat zasadą, ale wielu nie chce mieć nic wspólnego z takim dziedziczeniem. Drogą do tego jest odrzucenie spadku, ale w imieniu niepełnoletnich muszą to uczynić za nich rodzice (opiekunowie), i to za zgodą sądu. Zgodnie bowiem z art. 101 § 3 kodeksu rodzinnego rodzice nie mogą bez zezwolenia sądu opiekuńczego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12358

Wydanie: 12358

Spis treści

Reklama

Zamów abonament