Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Finanse emerytów w tarapatach

01 września 2022 | Moje pieniądze | Anna Ogonowska-Rejer
Osoby starsze często ledwo wiążą koniec z końcem i nie mają możliwości odkładania większych sum pieniędzy
autor zdjęcia: shutterstock
źródło: Rzeczpospolita
Osoby starsze często ledwo wiążą koniec z końcem i nie mają możliwości odkładania większych sum pieniędzy

Osoby starsze dotkliwie odczuły skutki kryzysu. Podpowiadamy, jak pomóc seniorom w kłopotach finansowych.

Zebrane przez BIG InfoMonitor i BIK dane wskazują, że sytuacja finansowa osób powyżej 65. roku życia wygląda fatalnie na tle pozostałych kategorii wiekowych. Kwota zaległości osób powyżej 65 lat w czerwcu 2022 roku zbliżyła się już do 10,4 mld zł, to o ponad 1 mld zł więcej niż w marcu 2020 r. Średnio na emeryta przypada już niemalże 27 tys. zł zaległości. Często osoby starsze nie mają możliwości odkładania większych sum pieniędzy. W przypadku niespodziewanych wydatków chętnie korzystają z kredytów czy pożyczek, nie zawsze zdając sobie sprawę z konsekwencji decyzji. Szczególnie teraz, gdy znacznie wzrosły stopy procentowe, a co za tym idzie raty kredytów. Rozmowa z seniorem o finansach może pomóc w uniknięciu problemów ze spłatą zadłużenia. Podpowiadamy, jak pomóc seniorom w kłopotach finansowych.

Ze względu na stałe miesięczne dochody, emeryci mają spore szanse na pozyskanie kredytów lub pożyczek w bankach czy instytucjach pozabankowych. Seniorzy zadłużają się przeważnie na pokrycie kosztów leczenia, remonty czy po prostu bieżące wydatki, niektórzy chcą w ten sposób udzielić pomocy najbliższym. Decyzje finansowe zawsze wymagają zastanowienia i szczegółowej analizy swoich możliwości. Dlatego należy przestrzegać seniorów, aby nigdy nie podpisywali umów, których nie rozumieją. Warto przed podpisaniem umowy,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12358

Wydanie: 12358

Spis treści

Reklama

Zamów abonament