Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

1,5 mln Polaków na urlopie od kredytu

01 września 2022 | Ekonomia i rynek | Anna Cieślak-Wróblewska
źródło: Rzeczpospolita

Z wakacji kredytowych korzysta już 44 proc. uprawnionych – wynika z danych Biura Informacji Kredytowej. Związek Banków Polskich spodziewa się ich jeszcze więcej. Ale liczba nowych kredytów mieszkaniowych dramatycznie spada.

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) podsumowało pierwszy miesiąc obowiązywania tzw. wakacji kredytowych, a „Rzeczpospolita” przedstawia dane z wyprzedzeniem. Zgodnie z przewidywaniami popularność tego rozwiązania okazuje się ogromna.

Dotychczas, według stanu na 30 sierpnia, czyli w pierwszym miesiącu od wejścia w życie tego programu, sektor bankowy zaraportował do bazy BIK o 876 tys. rachunków objętych wakacjami kredytowymi o wartości 228 mld zł – podaje Biuro.

Oznacza to, że zawieszenie spłaty rat dotyczy 44,5 proc. spośród 1,97 mln uprawnionych złotowych kredytów mieszkaniowych i 58 proc. ich wartości pozostającej do spłaty. Z kolei liczba kredytobiorców, którzy chcą skorzystać z finansowego oddechu, to łącznie 1,5 mln osób, czyli 44 proc., z 3,4 mln uprawnionych.

W swoim raporcie BIK wylicza, że wśród kredytowych urlopowiczów najwięcej jest tych, którzy zaciągnęli kredyt w ostatnich czterech latach, i tych, którym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12358

Wydanie: 12358

Spis treści

Reklama

Zamów abonament