Wypadek przy pracy może się zdarzyć we własnym domu
Pracownik, który dozna urazu podczas pracy zdalnej, powinien udostępnić swoje mieszkanie do oględzin zespołowi powypadkowemu. Zdarzenie nie będzie wypadkiem przy pracy, jeśli dojdzie do zerwania związku z pracą.
W myśl projektowanego art. 6731 § 9 kodeksu pracy, w razie wypadku przy pracy zdalnej art. 234 k.p. § 1 oraz przepisy wydane na podstawie art. 237 § 1 pkt 1 i 2 k.p. stosuje się odpowiednio. Zatem w razie wypadku, który zdarzy się pracownikowi w czasie wykonywania pracy zdalnej, pracodawca będzie miał takie same obowiązki, jak wobec pracownika stacjonarnego. Będzie więc zobowiązany przestrzegać zapisów art. 234 k.p. oraz rozporządzenia Rady Ministrów z 1 lipca 2009 r. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy (DzU nr 105, poz. 870). Mimo że zdarzenie nastąpi w czasie pracy zdalnej, pracodawca zobowiązany będzie podjąć niezbędne działania eliminujące lub ograniczające zagrożenie oraz ustalić w przewidzianym trybie okoliczności i przyczyny wypadku oraz zastosować odpowiednie środki zapobiegające podobnym wypadkom. Ponadto będzie zobowiązany niezwłocznie zawiadomić właściwego okręgowego inspektora pracy i prokuratora o śmiertelnym, ciężkim lub zbiorowym wypadku przy pracy oraz o każdym innym wypadku, który wywołał wymienione skutki, mającym związek z pracą, jeżeli może być uznany za wypadek przy pracy.
Niezwłoczne zgłoszenie
Również obowiązki pracownicze wynikające z kodeksu pracy i innych aktów prawnych w razie wypadku przy pracy zdalnej nie zostaną zmienione. Nadal na podstawie przywołanego rozporządzenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta