Restrukturyzacja firmy z cięciem etatów
Aby się ratować, część przedsiębiorców myśli o redukcji zatrudnienia. Pod pewnymi warunkami będzie ona podlegała wymogom ustawy o zwolnieniach grupowych.
Czas pandemii i wojna odcisnęły piętno na przedsiębiorcach. Kryzys gospodarczy spowodował z kolei wzmożoną chęć i zarazem konieczność restrukturyzowania się przedsiębiorców. Co jednak oznacza restrukturyzacja w praktyce dla przedsiębiorcy, jego kontrahentów, ale także pracownika restrukturyzującego się przedsiębiorstwa?
Sposób na ratunek
Restrukturyzacja jest, najprościej rzecz ujmując, szeregiem działań podejmowanych z inicjatywy przedsiębiorcy, mających na celu jego oddłużenie i przywrócenie rentowności. Ustawodawca stworzył w tym celu narzędzia, które pozwalają mu wyjść z długów i ponownie funkcjonować. Częściowo są to narzędzia, które mają nieszczególnie dużą aprobatę kontrahentów oddłużającego się przedsiębiorstwa, jednak dają szansę na możliwość zaspokojenia roszczeń im przysługujących. Restrukturyzacja nie jest zatem, w odróżnieniu od upadłości, zakończeniem funkcjonowania przedsiębiorcy, a jego ratowaniem.
Od kilku lat przedsiębiorcy mogą wybierać spośród czterech postępowań restrukturyzacyjnych. Celem każdego z nich jest oddłużenie poprzez przyjęcie i zatwierdzenie układu, choć istnieją między nimi istotne różnice, które determinują możliwość zastosowania konkretnego postępowania. Wśród postępowań wyróżniamy:
∑ postępowanie o zatwierdzenie układu, które jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta