Firmowe 5G w blokach startowych
Przedsiębiorstwa widzą korzyści z inwestycji w prywatne sieci 5G. Aby mogły ponosić niższe koszty, technologia ta musi się upowszechnić. A do tego potrzebne są częstotliwości czekające od dwóch lat na rozdysponowanie.
Fabryka sprzętu AGD Miele w Ksawerowie, zakłady Nokii w Bydgoszczy – to przykłady miejsc, gdzie inwestorzy zdecydowali się na uruchomienie pierwszych w Polsce kampusowych sieci korzystających z technologii 5G. Według Orange Polska będzie ich stopniowo przybywać. Na razie – przynajmniej te wymienione projekty – działają jednak na częstotliwościach testowych.
Ponieważ w Polsce nadal nie rozdysponowano ostatecznie odpowiednich dla sieci 5G częstotliwości radiowych (tzw. pasmo C i kolejne), wspierające biznes i jego cyfryzację rozwiązania mogą korzystać z czasowych zezwoleń na użytkowanie pasma. Orange Polska – operator, który zbudował kampusowe sieci w Ksawerowie i Bydgoszczy – co pewien czas musi występować o ich przedłużenie.
To niejedyny powód, dla którego telekomunikacyjna firma (i nie ona jedna) liczy, że Urząd Komunikacji Elektronicznej ostatecznie rozdysponuje między operatorów potrzebne im częstotliwości.
Pasmo i skala
Chodzi również o to, aby w Polsce można...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta