Wypowiedzenie umowy najmu
OŚWIADCZENIE WOLI | Sposoby na wcześniejsze rozwiązanie kontraktu
Istotą wypowiedzenia umowy najmu jest złożenie przez jedną ze stron drugiej oświadczenia o woli zakończenia umowy najmu. To właśnie w tym momencie nabiera znaczenia podział zaprezentowany wcześniej (str. 4) na umowy najmu na czas określony oraz umowy najmu na czas nieokreślony. Charakter tych umów jest bowiem całkowicie odmienny.
Umowa na czas określony
Umowy najmu na czas określony petryfikują stosunek prawny, jego pewność, stabilność w czasie. Żadna ze stron nie jest uprawniona w takim przypadku wypowiedzieć umowy na podstawie innej, aniżeli wskazana w umowie expressis verbis lub na podstawie wynikającej z bezwzględnie obowiązujących przepisów prawa. Taka sytuacja prawna trwa przez cały okres obowiązywania umowy.
W przypadku zatem zawarcia umowy najmu na czas określony, katalog przyczyn uprawniających obie strony do wypowiedzenia umowy najmu w pierwszej kolejności wynikać będzie z przyczyn wskazanych w przepisach kodeksu cywilnego, tj.:
1. Najem tradycyjny (przepisy k.c.):
∑ Art. 664 § 2 k.c.– prawo najemcy do wypowiedzenia umowy najmu bez zachowania terminów wypowiedzenia z powodu wad rzeczy najętej uniemożliwiających używanie rzeczy przewidziane w umowie.
∑ Art. 667 k.c. – prawo wynajmującego do wypowiedzenia umowy najmu bez zachowania terminów wypowiedzenia z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta