Regulamin wykonywania pracy zdalnej – ułatwienie czy wyzwanie
Zasady wykonywania pracy na odległość będzie można ustalić na kilka sposobów, zależnie od wielkości zakładu pracy i potrzeb pracodawcy. Niezależnie od wybranego trybu wdrożenia tych reguł, ich treść będzie bardzo podobna.
Zgodnie z procedowaną w Sejmie nowelizacją kodeksu pracy, domyślnym trybem działania będzie wdrażanie zasad wykonywania pracy zdalnej w porozumieniu zawieranym między pracodawcą i zakładową organizacją związkową (względnie kilkoma takimi organizacjami). W razie jej braku – co często ma miejsce – pracodawca będzie ustalać te zasady w regulaminie wykonywania pracy zdalnej, po wcześniejszej konsultacji jego treści z przedstawicielami pracowników wyłonionymi w trybie przyjętym w firmie.
Regulamin wykonywania pracy zdalnej będzie przyjmowany również wtedy, gdy co prawda w firmie funkcjonuje organizacja związkowa, ale nie dojdzie do zawarcia porozumienia w sprawie pracy zdalnej w terminie 30 dni od dnia przedstawienia jej projektu tego porozumienia.
Gdy pracodawca nie ureguluje zasad wykonywania pracy zdalnej w porozumieniu ze związkami zawodowymi ani w regulaminie, będzie je mógł ustalić indywidualnie z pracownikiem, który ma pracować w tym trybie.
Ostatnim sposobem będzie określenie zasad wykonywania pracy zdalnej w ramach polecenia, jeżeli pracodawca nie określi tych zasad w inny sposób. Będzie to zarazem jedyny tryb niewymagający uzgadniania lub konsultowania treści zasad z gremium reprezentującym interesy pracowników czy samym pracownikiem.
Najpowszechniejsze rozwiązanie
Z uwagi na niski poziom uzwiązkowienia w Polsce (według badań CBOS z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta