Waloryzacja czynszu w czasach inflacji
PIENIĄDZE | Zabezpieczenie w umowie, negocjacje albo spór sądowy
Z prawem właściciela do otrzymywania wynagrodzenia za korzystanie z jego mieszkania, czyli pobierania czynszu, jest także związane prawo do waloryzacji tego wynagrodzenia. Jednak, aby prawo do waloryzacji czynszu przysługiwało wynajmującemu, musi być zastrzeżone w umowie. Dlatego, podpisując umowę z najemcą, należy zadbać, aby znalazła się w niej klauzula waloryzacyjna.
Stawka inflacyjna
Najczęściej spotykaną klauzulą waloryzacyjną na rynku najmu jest waloryzacja czynszu o stawkę inflacyjną. Jest tak dlatego, że rozwiązanie to pozwala na urealnienie poziomu czynszu do aktualnej wartości siły nabywczej pieniądza, ale czy na pewno tak jest? Nie do końca. Otóż musimy zwrócić uwagę na konstrukcję klauzuli waloryzacyjnej. Najczęściej spotyka się waloryzację o inflację za ostatni rok kalendarzowy. Trzeba pamiętać, że Główny Urząd Statystyczny publikuje dane nt. inflacji za dany rok dopiero pod koniec pierwszego kwartału następnego roku kalendarzowego. Zatem przy istotnych zmianach siły nabywczej pieniądza już na początku roku – a z taką sytuacją mamy do czynienia w 2022 roku – zareagować na to wynajmujący będzie mógł w najlepszym wypadku dopiero po 12 miesiącach.
Należy też podkreślić, że waloryzacja odnosi skutek na przyszłość, zatem nie pozwala właścicielowi „odrobić” strat z poprzedniego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta