Firmy miały świetny rok, teraz jest dużo trudniej
Ranking Coface, przygotowany we współpracy z „Rzeczpospolitą”, pokazuje, że biznes bardzo dobrze wykorzystał popandemiczne ożywienie.
Z tegorocznego zestawienia 500 największych firm z Europy Środkowej i Wschodniej wynika, że wypracowały one w zeszłym roku 842 mld euro przychodów wobec 664 mld euro w 2020 r. To oznacza wzrost o prawie 27 proc., czyli kilkakrotnie przewyższający zeszłoroczną dynamikę PKB w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Imponujące są też zyski: łącznie wyniosły 41,4 mld euro i były dwukrotnie wyższe niż rok wcześniej.
Poprawa rentowności była możliwa dzięki mocnej kontroli kosztów, również osobowych. Firmy zredukowały zatrudnienie o 5 proc. Czyli o 4 pkt proc. mocniej niż w pandemicznym 2020 r., kiedy starały się utrzymać zatrudnienie m.in. z uwagi na rządowe programy pomocowe.
Trzy kraje dominują
Polska jest największą gospodarką w regionie i jak co roku to właśnie znad Wisły pochodzi największy odsetek firm w TOP 500. W zeszłym roku było ich 161, czyli ponad 32 proc. wszystkich. Teraz liczba ta spadła do 153, co daje Polsce niespełna 31-proc. udział.
Wiceliderem są Czechy z 92 przedsiębiorstwami, stanowiącymi 18,4 proc. Na podium tradycyjnie znalazły się również Węgry – w tym roku z 64 firmami, czyli z niespełna 13-proc. udziałem.
Choć Polska w zestawieniu wiedzie wyraźnie prym, to warto odnotować, że w ostatnich latach liczba firm znad Wisły w TOP 500...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta