Kto i za co odpowiada?
PRZEPISY | Prawa i obowiązki stron umowy najmu
Zawarcie umowy najmu powoduje dla obu stron tego stosunku prawnego powstanie określonych praw i obowiązków. Pamiętajmy, że mają one charakter „wzajemny”, tj. prawa jednej ze stron są jednocześnie dla drugiej strony elementem odpowiedniego obowiązku. Należy zaznaczyć, że uregulowania kodeksowe w tej materii mają (z nielicznymi wyjątkami) charakter dyspozytywny, to znaczy, że strony mogą w umowie najmu wyłączyć lub ograniczyć ich zastosowanie, a nawet dowolnie je modyfikować. Warto mieć to na uwadze, bowiem uregulowania kodeksowe, podobnie jak inne rozwiązania modelowe mogą nie odpowiadać intencji stron albo cechom konkretnej umowy najmu. Poniżej przedstawimy kluczowe kodeksowe regulacje w tej materii.
Prawa i obowiązki wynajmującego
Do podstawowych praw i obowiązków wynajmującego należą:
1. Prawo żądania od najemcy wynagrodzenia za korzystanie z należącej do wynajmującego nieruchomości (czynsz), a także ew. odszkodowania za bezumowne korzystanie po zakończeniu umowy. Brzmi trywialnie? Nie do końca. Z prawem do czynszu wiąże się wiele innych kwestii, o których warto pamiętać. Należy do nich m.in. prawo do podwyższenia czynszu, o czym szerzej piszemy w części poświęconej waloryzacji (str. 9). Z czynszem także ściśle wiąże się prawo wynajmującego do żądania kaucji, czyli określonej kwoty na zabezpieczenie należności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta